Oběhový systém – krev

Krev je životodárná tekutina, která proudí našimi žilami a tepnami. Je součástí soustavy, která nám umožňuje žít a udržovat náš organismus v chodu. V tomto příspěvku se podíváme na některé klíčové aspekty krve a její funkce. V závěru si můžete znalosti procvičit na jednoduchém cvičení.

Červené krvinky

Červené krvinky jsou malé, kulaté buňky, které obsahují hemoglobin (červený transportní protein, který zajišťuje také typickou červenou barvu krve). Hemoglobin váže kyslík z plic a přenáší ho do tkání. Zároveň odvádí oxid uhličitý zpět do plic, odkud ho následně vydechujeme. Bez červených krvinek by náš organismus nemohl dýchat!

Červená krvinka
Červená krvinka

Bílé krvinky

Bílé krvinky jsou naši obránci. Jsou součástí imunitního systému a bojují proti infekcím, bakteriím a virům. Jsou to takoví malí „vojáci“, kteří chrání náš organismus.

Krevní destičky

Krevní destičky jsou drobné buňky, které se při poškození cév shlukují a tvoří sraženinu. Tím zastavují krvácení. Jsou to takoví „opraváři“, kteří nám pomáhají v případě poranění.

Krevní destička
Krevní destička
Tvorba sraženiny při poranění
Tvorba sraženiny při poranění

Sedimentace

Sedimentace je proces, při kterém se červené krvinky postupně usazují na dně zkumavky. Tento test se používá k diagnostice zánětlivých stavů a infekcí. Rychlost usazování krvinek se může měnit při různých onemocněních a také s věkem.

Plazma

Plazma je tekutá část krve, která obsahuje živiny, hormony, minerální látky a odpadní produkty. Je to jakýsi „dopravní systém“ pro mnoho důležitých látek v těle.

Poruchy související s krví

Hemofilie je genetická porucha, která ovlivňuje srážlivost krve. Anémie zase znamená nedostatek červených krvinek a železa. Oba tyto stavy mohou mít vážné následky. Velmi závažným stavem je pak leukémie, což je označení pro skupinu zhoubných nádorových chorob krvetvorby.

Hojení poranění
Hojení poranění

Příspěvek byl vytvořen s využitím obrázků z webu Servier Medical Art v rámci licence Creative Commons Attribution 3.0.

Znalosti týkající se krve si můžete procvičit v následujícím cvičení:

V dalším cvičení můžete zjistit, jak dobře znáte jednotlivé součásti srdce.