Nejčastější dotazy k domácímu/individuálnímu vzdělávání

Na této stránce chceme zveřejňovat časté otázky, které řeší rodiče usilující o domácí vzdělávání a rodiče žáků v domácím/individuálním vzdělávání (podle § 41 školského zákona).

Otázka: Jaké vzdělání potřebuji k tomu, abych mohl/a vzdělávat své dítě doma? Známí mi tvrdí, že musím mít pedagogické vzdělání.

Odpověď: Ke vzdělávání dítěte není nutné pedagogické vzdělání. Pro vzdělávání na prvním stupni musí mít rodič alespoň maturitu z libovolného oboru, pro druhý stupeň je vyžadováno vysokoškolské vzdělání (alespoň Bc. z libovolného oboru). Garantem nemusí být rodič dítěte – může jít například o známého, který doloží, že má požadované vzdělání.


Otázka: Chci zažádat o domácí vzdělávání, ale nikde nemůžu najít žádný formulář pro školu.

Odpověď: Zákon stanovuje jen obsah žádosti. Momentálně není stanoven žádný přesný formulář žádosti o individuální vzdělávání. Žádost můžete sepsat volnou formou. Důležité je, aby obsahovala povinné náležitosti:

  • Jméno a příjmení žáka
  • Rodné číslo žáka
  • Trvalé bydliště žáka
  • Důvody pro individuální vzdělávání
  • Popis prostorového a materiálně technického zabezpečení vzdělávání a podmínek ochrany zdraví individuálně vzdělávaného žáka
  • Doklady osvědčující splnění vzdělání osoby, která bude žáka individuálně vzdělávat
  • Seznam učebnic a učebních textů, které budou ve výuce užívány, pokud se nejedná o učebnice uvedené v § 27 odst. 1 školského zákona (materiály použité nad rámec standardních učebnic – encyklopedie, výukové programy, časopisy, knihy, mapy)
  • Další skutečnosti, které mají vliv na průběh vzdělávání žáka
  • Vyjádření školského poradenského zařízení
  • Datum a podpisy zákonných zástupců žáka

Otázka: Popis prostorového a materiálně technického zabezpečení vzdělávání a podmínek ochrany zdraví individuálně vzdělávaného žáka:

Odpověď: Prostorové a materiálně-technické zabezpečení můžete popsat například následovně: V bytě/domě je dostatek prostoru pro využití ke vzdělávání. Dítě má vhodně vybavený vlastní prostor, který je dobře osvětlený a větratelný a kde nebude při výuce rušeno. U domu máme víceúčelové hřiště, které lze využít k tělesné výchově. K výuce využijeme magnetickou tabuli, encyklopedie, mapy, metodické listy, výukové programy, aplikace.


Otázka: Chci zažádat o individuální vzdělávání svého dítěte. Nemám k tomu ale žádné zvláštní důvody. Jednoduše myslím, že to pro nás bude vhodnější.

Odpověď: V žádosti o individuální vzdělávání je nutné uvést i důvody, přičemž zákon mimo jiné uvádí, že ředitel vzdělávání povolí, pokud jsou dány závažné důvody pro individuální vzdělávání. Důvodů ke vzdělávání můžete mít více – chcete například předávat dítěti určité hodnoty, chcete individuálním přístupem zajistit rozvoj v určité oblasti, individuální vzdělávání umožní dítěti rozvoj nějakého talentu apod. Ředitel už dále nezkoumá, do jaké míry jsou důvody opodstatněné. Tyto důvody pro individuální vzdělávání můžete uvést ve své žádosti podle toho, co nejlépe odpovídá vaší situaci a potřebám vašeho dítěte. Pamatujte, že je důležité, aby důvody byly autentické a odpovídaly reálné situaci vaší rodiny a žáka.

Časté důvody pro domácí vzdělávání:

  • Možnost větší efektivity při individuálním vzdělávání díky individuálnímu přístupu
  • Osobní nebo náboženské přesvědčení
  • Zdravotní důvody (můžete popsat podrobněji, ale s ohledem na lékařské tajemství není nutné rozvádět).
  • Diagnostikováno ADHD a porucha opozičního vzdoru, nepřiměřené reakce dítěte vůči vrstevníkům i dospělým. Individuální přístup dítěti pomůže v soustředění.
  • Respektování individuálního biorytmu dítěte
  • Propojení výuky s praktickým životem a získávání zkušeností ze skutečného světa
  • Zohlednění přístupu k vzdělávání vzhledem k oblastem nadání
  • Touha předávat rodinné hodnoty
  • Časté cestování, práce v zahraničí
  • Vícejazyčné domácí prostředí
  • Vzdálenost bydliště od školy (pokud třeba bydlíte v obci, která nemá vlastní školu a vzdálenost nebo špatná dopravní obslužnost komplikují dojíždění)
  • Možnost přizpůsobení tempa výuky individuálním potřebám dítěte a možnost hlubšího zaměření na specifické zájmy a talenty dítěte
  • Snížení stresu a úzkosti spojené se školním prostředím
  • Flexibilita v organizaci času a prostoru pro výuku
  • Lepší podmínky pro rozvoj emoční inteligence a sebepoznávání
  • Možnost využití netradičních vzdělávacích zdrojů a technologií a alternativních vzdělávacích metod
  • Prevence šikany nebo negativních sociálních zkušeností, ochrana před negativními vlivy vrstevnické skupiny

Poznámka: Častým důvodem uváděným v letech 2020/2021 byla neochota nosit roušku/respirátor. Tento důvod sám o sobě nestačí (nebývá považován za závažný důvod), určitě raději zapřemýšlejte nad jinými důvody.


Otázka: Mohu usilovat a dosáhnout na domácí vzdělávání, pokud druhý rodič nesouhlasí s touto formou, ačkoli s rodinou nežije, pouze platí předepsané alimenty?

Odpověď: Školy mají často na formulářích k žádosti o domácí vzdělávání podpis pouze jednoho z rodičů, protože jednají v dobré víře, že rodiče jsou spolu dohodnutí (a jeden rodič má povinnost informovat druhého). I pokud je dítě svěřeno do péče jednomu rodiči (ale druhý rodič není zbaven rodičovských práv), může nastat problém, pokud druhý rodič s I.V. nesouhlasí – situace pak skončí u soudu. Určitě není dobré spoléhat se na to, že druhý rodič nejeví zájem, je mu to jedno a nebude situaci řešit.


Otázka: Podali jsme žádost o přestup a žádost o povolení individuálního vzdělávání, ale zatím ještě čekáme na schůzku v pedagogicko-psychologické poradně (PPP). Blíží se ale začátek školního roku a ředitel(ka) nám nechce povolit IV bez vyjádření PPP. Co máme dělat?

Odpověď: Ředitel(ka) bohužel nemůže povolit individuální vzdělávání bez vyjádření pedagogicko-psychologické poradny. Vystavil(a) by se riziku, že rodiče následně vyjádření vůbec nedodají nebo ve škole proběhne inspekce ještě před dodáním vyjádření. Pokud se vám nedaří získat dřívější termín v jiné poradně, zkuste se domluvit ve škole – ředitel(ka) může žáka přijmout jako běžného žáka, který se vzdělává prezenčně. Vy své dítě až do dodání vyjádření omluvíte a na IV přejde až poté, co dodáte vyjádření od PPP. Připomínám, že nezáleží na tom, jaké stanovisko PPP vydá. O povolení individuálního vzdělávání rozhodne ředitel(ka).


Otázka: Jednou z náležitostí žádosti o individuální vzdělávání je doklad osvědčující splnění podmínky o vzdělání osoby, která bude žáka individuálně vzdělávat. V případě žáka druhého stupně základní školy je nutné vysokoškolské vzdělání. Je nutné doložit tento doklad v originálu nebo ověřené kopii nebo postačuje jen sken či prostá kopie tohoto dokladu?

Odpověď: Přímo v zákoně č. 561/2004 Sb. (školský zákon) bohužel není nijak specifikováno, jakým způsobem má „garant“/vzdělavatel své vysokoškolské vzdělání doložit.

Při pátrání na webu MŠMT jsem narazil na dokument „Informace a doporučení MŠMT k individuálnímu vzdělávání 2018“: https://www.msmt.cz/file/46873/

  • zde se uvádí následující: „Prokazuje se originálem nebo ověřenou kopií příslušných vysvědčení“

Výše je zatím uvedeno několik z častých dotazů k domácímu/individuálnímu vzdělávání. Pokud váš zajímá něco dalšího, můžete položit dotaz e-mailem na adrese: info@ukolnicek.cz.