Využití myšlenkových map při učení

Dan bytostně nesnáší klasické vytváření školních zápisů do sešitu. Je nám ale jasné, že by nějakým způsobem měl třídit myšlenky a poznatky, které získává, když se učí. Možným řešením jsou myšlenkové mapy (Mind Maps).

Myšlenkové mapy vlastně vznikají velmi podobným postupem jako školní zápis – dáváte dohromady hesla (klíčová slova), třídíte je, seskupujete a postupně vzniká určitá hierarchie. V případě myšlenkových map má ale takový zápis mnohem poutavější vizuální podobu a lépe se v něm orientuje. A co je nejdůležitější – tvorba myšlenkových map je pro děti mnohem zábavnější než psaní zápisu do sešitu.

Hlavní myšlenky a hesla k danému tématu zachycuje myšlenková mapa na uceleném prostoru (odpadá listování sešitem) a hlavně jsou mnohem lépe vyjádřeny souvislosti mezi myšlenkami / klíčovými slovy.

Výhodou je, že jednoduchou myšlenkovou mapu si při učení může žák vytvářet jednoduše na papír a nepotřebuje žádné nástroje – stačí papír, tužka a pastelky. Při tvorbě je ideální začít hlavním tématem (myšlenkou) uprostřed papíru a pak myšlenku dále rozvíjet. Hlavní nevýhodou při „ruční“ tvorbě myšlenkových map je ale skutečnost, že se nedají příliš jednoduše opravovat a vylepšovat (bez gumování nebo škrtání).

V případě složitějších myšlenkových map je lepší sednout k počítači a využít některou z populárních služeb nebo aplikací. Dan dostal ve škole tip na službu Coggle, ve které se pokoušel vytvářet vlastní mapy. Je opravdu intuitivní – jednoduše přidáváte klíčová slova, přetahujete je a připojujete k dalším slovům. Vytvořit srozumitelnou myšlenkovou mapu takto zvládne i páťák.

V základní verzi je Coggle zdarma s tím, že vámi vytvořené myšlenkové mapy jsou veřejné (ostatní je vidí, ale nemohou je upravovat, pokud je nepřizvete). I v bezplatné verzi máte k dispozici tři soukromé myšlenkové mapy (veřejných můžete vytvořit podle libosti). Navíc můžete přizvat ke spolupráci další uživatele – a tady se možná dostavuje „WOW“ efekt – v reálném čase vidíte, jak spolupracující větví myšlenkové mapy, přidávají další hesla, nahrávají obrázky a společně rozvíjí základní téma. Je to opravdu působivé a ideální pro skupinovou práci (klidně na dálku).

Výslednou myšlenkovou mapu pak můžete stáhnout jako PDF, obrázek, různé formáty pro alternativní software (FreeMind, Visio), ale také jako osnovu v podobě prostého textu – takto vlastně myšlenkovou mapu převedete do formátu velmi podobného školnímu zápisu.

Coggle si můžete vyzkoušet zde: https://coggle.it/

A takto třeba vypadá myšlenková mapa zaměřená na naše prezidenty:

Myšlenková mapa
Prezidenti Československa a České republiky