V předchozím článku na blogu jsem psal o některých metodách, které nám mohou pomoci při vzdělávání. Zmínil jsem také výukové karty (flashcards). V tomto článku se pokusím vysvětlit princip jejich fungování.
Každý využívá při učení různé metody, ať už jde o slovíčka do cizích jazyků, různé názvosloví, hlavní města států apod. Někdo si doma polepí jednotlivé předměty popisky s cizojazyčnými názvy, někdo má stále u sebe malý slovníček a využije k učení každou volnou chvíli.
S nástupem počítačů a chytrých telefonů do výuky se staly populárními takzvané „flashcards“ neboli karty usnadňující zapamatování. Programy pracující s těmito kartami fungují na jednoduchém principu – zobrazí se obrázek nebo přímo textová podoba a uživatel podle vlastního zvážení odpoví, jak dobře zná překlad daného slova. Neznámá slovíčka se pak zařadí zpátky do „balíčku“ a uživatel dostane možnost ověřit jejich znalost při dalším opakování.
Kartičky se postupně třídí do různých hromádek/balíčků podle toho, jak dobře je umíme. Výhodou je, že danou problematiku si můžeme kdykoli znovu zopakovat.
V současnosti existuje mnoho programů využívajících tento princip. Výhodou je možnost instalace jak do počítače, tak i do telefonu, a často také skutečnost, že jsou poskytovány zdarma. Velmi dobrou volbou je například platforma Anki.
Existuje několik platforem, ve kterých můžete Anki využívat:
Program pro počítač naleznete zde: http://ankisrs.net/
Webové rozhraní: https://ankiweb.net/decks/
Mobilní aplikace pro Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ichi2.anki
Mobilní aplikace pro iPhone: https://apps.apple.com/us/app/ankimobile-flashcards/id373493387
Poznámka: Pokud si zaregistrujete účet prostřednictvím webového rozhraní, bude se vám postup synchronizovat mezi počítačem, chytrým telefonem i webovým rozhraním.