Stavba lidské kosti

V tomto příspěvku se podíváme zblízka na stavbu lidské kosti. Na konci příspěvku si budete moci své znalosti procvičit v interaktivním cvičení.

Kostra a její funkce

Kostra je soubor všech kostí v lidském těle. Slouží jako opora, chrání vnitřní orgány a umožňuje pohyb.
Kosti jsou vyrobeny z tvrdého materiálu zvaného kostní tkáň (hutná na povrchu a houbovitá uvnitř kosti). Díky své struktuře jsou pevné, ale současně také lehké.

Dospělý člověk má přibližně 206 kostí, přičemž děti mají více kostí než dospělí, protože během růstu se některé kosti spojují a vytvářejí větší kosti.

Typy kostí

Existují různé typy kostí, jako jsou dlouhé kosti (např. stehenní kost, lýtková kost), krátké kosti (např. kosti zápěstní, zanártní kůstky), ploché kosti (např. lopatka) a nepravidelné kosti (např. obratel). Nejsilnější kostí v lidském těle je stehenní kost, která dokáže unést velké zatížení.

Kostní dřeň

Uvnitř některých kostí se nachází kostní dřeň, která produkuje červené krvinky, bílé krvinky a krevní destičky a je tedy důležitá pro imunitní systém.

Zlomeniny kostí a léčba

Zlomeniny jsou poranění kostí a odborně se označují jako fraktury. Při hojení zlomenin kostí hraje roli okostice, což je vazivový obal kosti (vypadá jako blána na povrchu kosti). Okostice zásobuje kost krví a pomáhá při hojení kosti.

Své znalosti stavby lidské kosti si můžete procvičit v následujícím interaktivním cvičení:

Cvičení bylo vytvořeno s využitím obrázků z webu Servier Medical Art v rámci licence Creative Commons Attribution 3.0.

Znalosti anatomie lidského těla si můžete procvičit také v dalších online cvičeních: