Ozvěny osudu – fantasy hra na hrdiny

V tomto příspěvku poněkud netradičně nepřinášíme žádný výukový materiál. Rádi bychom se s návštěvníky našeho webu podělili o náš poslední výtvor – pravidla fantasy hry na hrdiny Ozvěny osudu.

Jak to začalo?

Dana od malička bavily příběhy, málokdy se ale spokojil se známými pohádkami a vyžadoval „pohádky z hlavy“, což obnášelo vymýšlení příběhu doslova na zakázku. Vždy ocenil, když jednu z rolí v příběhu dostal i on, a tak jsme se postupně dopracovávali k tomu, že by bylo fajn vyzkoušet hru na hrdiny.

V té době (někdy na začátku školní docházky) jsme ale určitě nemohli sáhnout po některé z her, které byly dostupné na trhu – většinou byly určeny starším hráčům a složitost pravidel by pro takového prcka byla demotivující. Řešením bylo vymyslet si pravidla vlastní, a tak postupně vznikaly Ozvěny osudu, které vám prostřednictvím našeho webu přinášíme.

Co můžete od naší hry čekat?

Předem upozorňujeme, že se jedná o první verzi pravidel (0.1), kterou si troufáme vypustit do světa. S trochou improvizace se podle aktuální verze pravidel už dá bez potíží hrát a do budoucna plánujeme spíše dolaďování – není našim cílem vytvořit propracovanou a složitou hru. To by ostatně bylo proti základní myšlence, se kterou jsme ji dávali od začátku dohromady – vytvořit fantasy hru na hrdiny, která bude tak jednoduchá, že ji s trochou vysvětlení pochopí i dítě na prvním stupni základní školy.

Momentálně máme rozpracované jedno ukázkové dobrodružství, které ale ještě není kompletně obsaženo v této verzi – už jsme ho odehráli, sklidilo úspěch, ale momentálně má podobu poznámek na papírech a zatím nebyl čas vše zpracovat do přehledné podoby (bude to ale naše priorita a pak snad i další dobrodružství).

Kompletní pravidla v aktuální verzi si můžete stáhnout níže

Pokud máte k pravidlům nějaké připomínky, můžete je ve formě komentářů přidávat přímo k pravidlům zde: https://docs.google.com/document/d/1WN4XN-EoiV2qtNN63sYaJ4Ai3khm_yo55QzBpSybEI8 – určitě si všechny komentáře projdeme a zohledníme je při práci na další verzi.

Níže následují kompletní pravidla v jejich aktuální podobě.

Úvod

Pokusili jsme se vytvořit minimalistickou hru na hrdiny, kterou by měly zvládnout hrát i děti školního věku. Pokud máte zkušenost s hrami jako Dračí doupě nebo Dungeons & Dragons, budete vědět, o co jde. V opačném případě najdete dostatek informací třeba na Wikipedii: https://cs.wikipedia.org/wiki/Hra_na_hrdiny

Komu je hra určena?

Hra je určena alespoň pro dva hráče s tím, že jedním z hráčů by měl být dospělý, který hru povede z pozice „Pána hry“. Cílem není vyhrát, ale především si zahrát a hrát svou roli. Nechtěli jsme děti hned ze začátku zatěžovat výpočty, takže většina situací se řeší hodem kostkou a porovnáním hodnot. Děti si z pozice hráčů mohou rozvíjet schopnosti vyjednávání a spolupráce při řešení situací ve hře. 

Je možné zapojit hádanky a logické úlohy. Hry na hrdiny se samozřejmě neobejdou bez násilí, ale v této podobě, kdy souboj proběhne několika hody kostkou, není násilí nijak vyobrazeno (žádné potoky krve na obrazovce atd.).

Pravidla, která vám předkládáme, představují první hratelnou verzi, kterou můžete brát jako základní „kostru“ a vycházet z ní při hraní. Nic nebrání přidat další postavy nebo příšery podle libosti. Nebojte se vymyslet si pravidlo, nebojte se improvizovat. 

Čím se tato hra liší od ostatních „velkých“ her na hrdiny?

Ve většině papírových i počítačových her na hrdiny hráč absolvuje s jednou postavou spoustu různých dobrodružství, postavu postupně rozvíjí, sbírá zkušenosti, zvyšuje její úroveň. Nic takového zde s ohledem na zachování jednoduchosti nenajdete. 

Předpokládáme ale, že hráči se se svou postavou sžijí a rádi ji následně využijí v dalších případných dobrodružstvích. V takovém případě je možné vylepšení postavy řešit tím, že na konci jednoho dobrodružství získá nějaký předmět, který postavu nějakým způsobem vylepší. Může jít o lepší meč, který třeba zvýší o jeden bod zranění způsobené soupeřům, o svitek s kouzlem nebo léčivý lektvar. V další verzi pravidel přidáme případné předměty. Určitě si také můžete vytvořit vlastní.

Příliš neřešíme počítání kol, inventář, ani světlo. Jednoduše se předpokládá, že postavy mají u sebe jídlo, někdo z nich nese lucernu apod.

Pokud máte pocit, že pravidla jsou příliš nakloněna hráčům, můžete jim hraní mírně zkomplikovat upravením parametrů bytostí (příšer). Mějte ale na paměti, že hra je určena pro mladší hráče a jde zejména o to, aby si hru užili. A vůbec – je to přeci hra na hrdiny a těm se vždy daří.

Základní pravidla a herní principy

Hody kostkou

Při hře používáme šestistěnnou kostku a desetistěnnou kostku. Pokud se v pravidlech uvádí pouze „kostka“, je tím myšlena kostka šestistěnná. Pokud kostky nemáte, můžete využít například některou aplikaci pro chytrý telefon. Nebo můžete využít nástroj od Googlu: https://www.google.com/search?q=dice+roller

Obrovský výběr kostek nabízí například Fantasy obchod: https://www.fantasyobchod.cz/hraci-kostky/?ref=329

Výběr postavy – dobrodruha

Začneme tím, že si hráči vyberou své postavy, které částečně určí i jeho roli ve skupině. Zatím jsou na výběr následující postavy:

Dobrodruhové

Počet útoků na koloPravděpo-dobnost zásahu Zranění způsobené soupeřůmŽivotyVlastnosti
Léčitel35-62 kostky, vybere větší12Léčitel je v boji nejslabší z hrdinů, neobstojí v přímém souboji s šermířem ani čarodějem. Jeho schopnosti se ale naplno projeví po souboji, kdy dokáže vyléčit zraněného člena družiny.
Šermíř34-61 kostka15Neoplývá žádnými speciálními schopnostmi, ale svým mečem dokáže družinu vysekat z nejednoho problému.
Čaroděj23-62 kostky, součet8Čaroděj v základním útoku útočí kouzlem (blesk), takže sice neútočí tak rychle, ale jeho zásah má větší pravděpodobnost a také účinek.

Schopnosti postav – dobrodruhů

Šermíř – Nemá žádné zvláštní schopnosti. 

Léčitel – dokáže vyléčit zranění ostatních členů družiny. Může se pokusit vyléčit také sebe nebo postavu, která má nula životů. Je to pro něj ale tak vysilující, že při pokusu o léčbu sám přijde o jeden život. Při léčení hází desetistěnnou kostkou (0-9) a od výsledku odečítá 2. Může se tedy stát, že se pokus nezdaří a místo vyléčení postavu zraní. 

Příklad: Léčitel léčí čaroděje, který má 1 život. Léčitel odečte jeden svůj život a hodí desetistěnnou kostkou. Na kostce padne 1. Léčitel odečte 2, takže jeho léčení čaroděje zraní a zůstává mu 0 životů.

Čaroděj – Jeho kouzelné schopnosti se projeví v samotném souboji v podobě blesku, který sesílá. Mimo to umí následující kouzla:

Očarování: Čaroděj místo souboje dokáže očarovat nějakou uvažující bytost. Například člověka, zvíře, kostlivce (ale nikoli hmyz). Čaroděj hodí šestistěnnou kostkou, a pokud hodí 4, 5 nebo 6, kouzlo se podaří. Kouzlo pak trvá po dobu, kdy je čaroděj v dosahu (vidí očarovaného). Čaroděj se musí soustředit na ovládání bytosti, takže kromě chůze nezvládá nic dalšího.

Světlo: Čaroděj vytvoří světelnou kouli, která se drží nad jeho hlavou a ozařuje okolí podobně jako lucerna.

Vztah hráč-postava

Při hraní je kladen důkaz na hraní rolí. Hráč by si měl svou postavu pojmenovat a při dobrodružství vystupovat v její roli. Čím lépe se hráči dokáží s postavou sžít, tím bude hraní zábavnější.

Soubojový systém

U soubojového systému jsme kladli důraz na jednoduchost. Každá bytost (postavy i příšery) je nějak rychlá (má k dispozici určitý počet útoků na kolo).

Počet útoků na kolo určuje, kolikrát hrdina nebo příšera hází na útok. Pravděpodobnost zásahu znamená hodnotu, která musí padnout na šestistěnné kostce, aby mohl bojovník zasadit ránu. Pravděpodobnost 4-6 znamená, že musí hodit 4, 5 nebo 6, aby mohl přejít k určení zranění. Zranění se určí podle typu postavy. Může jít o pouhý jeden hod kostkou nebo hod více kostkami a výběr nejvyšší či nejnižší hodnoty, případně jejich součet. Hodnota zranění se odečte od aktuálního počtu životů bytosti, která se brání. Pokud je zranění vyšší nebo rovno počtu životů, postava umírá. (Pro potřeby léčení a oživení platí, že výsledný počet životů zabité postavy je nula, nemůže být záporný.)

Moment překvapení

Ve většině případů útočí hráči jako první, pokud na sebe předem neupozornili. Pokud je nutné rozhodnout, kdo bude útočit jako první, hodí Pán hry a někdo z družiny šestistěnnou kostkou. Začíná strana, která hodí více. V případě shody se hod opakuje. Hráči se pak domluví, kdo útočí jako první (a na koho). 

Bytosti, které jsou na řadě, odehrají za sebou všechny počty útoků, které mají k dispozici. Šermíř tedy zaútočí třikrát za sebou.  

Příšery / bytosti

Počet útoků na koloPravděpodobnost zásahu Zranění způsobené soupeřůmŽivotySpeciální útok/schopnost
Kostlivec261 kostka3
Zombie162 kostky, vybere větší4
Bandita25-61 kostka4
Krvelačný netopýr15-62 kostky, vybere menší2
Skřet25-61 kostka3
Obří krysa162 kostky, vybere menší2
Temný elfí válečník34-61 kostka5
Obří pavouk15-62 větší5Jed – v následujících dvou kolech po zásahu přijde zasažená postava pokaždé o jeden život
Drak45-62 kostky, součet20

Příklad útoku: Pokud se utká šermíř s kostlivcem, hází šermíř na útok. Pokud padne 4–6, hodí šermíř dvěma kostkami a větší číslo použije

Vytváření vlastních bytostí (nepovinné orientační pravidlo)

Bytostí zatím nemáme v tabulce mnoho. Pokud budete vytvářet vlastní bytosti, uvádíme přibližný vzorec pro odhad jejich nebezpečnosti: počet útoků * pravděpodobnost zásahu (např ⅙) * maximální způsobené zranění + počet životů

Příklad výpočtu nebezpečnosti pro kostlivce: 2 * ⅙ * 6 + 3 = 5

Příklad výpočtu nebezpečnosti pro obří krysu: 1 * ⅙ * 3 + 2 = 2,5 (násobili jsme třemi s ohledem na to, že se vybírá menší ze dvou hodů kostkou)

Poznámka: V zájmu jednoduchosti u bytostí neřešíme jejich vybavení. Očekává se, že jsou vybaveny zbraněmi, které bychom očekávali ve fantasy světě (meče, dýky, palice…).

Další pravidla

Pasti

Dveře, ale i některé místnosti a chodby jsou často chráněny pastmi. Pokud na takovou past dobrodruh narazí, musí na kostkách „přehodit“ nebezpečnost pasti (hodit stejně nebo více). Pokud neuspěje, určí hodem kostkou ztrátu životů.

Zápis: Otrávená šipka (nebezpečnost X; menší hodnota ze dvou hodů)

Otrávená šipka (3; menší hodnota ze dvou hodů)

Příklad: Past s nebezpečností 3 (1 kostka) znamená, že hráč musí na jedné kostce hodit alespoň 3. Pokud neuspěje, hodí dvěma kostkami a menší číslo určí ztrátu životů.

Další zápisy: Propadlo s naostřenými kůly (3; menší hodnota ze dvou hodů)

Dveře

U dveří je uvedena jejich odolnost jako číslo 1–6. Pokud jsou zamčené, musí hráč hodit stejně nebo více než toto číslo. Po každém šestém nezdařeném pokusu u jedněch dveří hráč hodí dvěma kostkami a výsledek na menší z nich znamená počet životů, o které přijde. Pokud družina rozbije dveře napoprvé, získává moment překvapení (vtrhne do místnosti).

Léčení životů

Hráči mohou léčit životy odpočinkem. Za každé kolo spánku hodí kostkou. Pokud hodí 5 nebo 6, přibude jim jeden život. Pokud hodí 1, napadne je ve spánku jedna z náhodně rozmístěných bytostí potulujících se podzemím (dle výběru pána hry). Dále umožňují léčení některé předměty, na které hráči během dobrodružství narazí.

Náhodně rozmístěné bytosti

U každé mapy by mělo být několik náhodně rozmístěných bytostí. S těmi se hráč setká buď při spánku, nebo náhodně, když vstoupí do chodby. Pán hry je může zapojit do hry dle svého uvážení, případně na základě pravděpodobnosti (přiřadí některým čísla a hodí kostkou).

Veškeré další náhodné události

Pokud budete chtít řešit situaci, která není popsané v pravidlech, zamyslete se nad tím, jaká je pravděpodobnost zvládnutí dané situace, a následně ji vyřešte kostkou.

Náročnost akceHod šestistěnnou kostkou
Téměř nemožná6
Obtížná5–6
Tak napůl4–6
Celkem snadná 3–6
Velmi snadná2–6

Příklad: Družina se rozhodne v podzemním jezírku nalovit ryby. Obtížnost akce je „Tak napůl“. Někdo za družinu hodí kostkou. Pokud padne 4–6, povedlo se družině nalovit ryby. 

V jiné situaci družina aktivuje past, která zapálí nábytek v místnosti. Situace je vážná, uhasit místnost bude téměř nemožné. Jedině snad, že by někdo z družiny hodil 6.

Peníze, předměty

Postavy mohou získávat od poražených nepřátel kořist v podobě zlaťáků, svitků, prstenů, drahokamů apod. Je na uvážení Pána hry, jak bude možné tyto předměty využít. Mohou se hodit v dalším dobrodružství, případně se postavy mohou vrátit do vesnice a ještě během dobrodružství nakoupit něco užitečného.

Tvorba dobrodružství

Zápletka

Pro jednoduchost se většina dobrodružství odehrává v podzemí, protože jde o ohraničený prostor, ze kterého postavy nemohou jednoduše odejít, kam se jim zlíbí.

Proč by ale někdo jen tak vstupoval do temných a vlhkých kobek? Možností je spousta – od hledání pokladu, přes pomoc vesničanům, záchranu unesené princezny až po získání důležitého předmětu, který pomůže při dalších dobrodružstvích.

Na začátku dobrodružství stačí sehrát scénku, ve které hráči potkají postavu, která je požádá o splnění daného úkolu. Následně se již postavy mohou přesunout do podzemí, kde se odehraje celé dobrodružství.

Mapa

Podzemí většinou kreslíme na čtverečkovaný papír (viz přiložené první dobrodružství). Pro jednoduchost můžeme počítat s tím, že jeden čtvereček měří jeden sáh. Historicky jeden sáh měřil něco okolo 1,75 metrů, ale pro naše potřeby si ho zkrátíme na zhruba délku jednoho metru.

Hráči procházejí jednotlivé místnosti, Pán hry jim popisuje, co vidí, a hráči prostřednictvím svých postav reagují.

Užitečné odkazy pro tvorbu dobrodružství

Připojujeme odkazy na nástroje, které pomohou při tvorbě dobrodružství. Vše je v angličtině a vygenerovaná dobrodružství je nutné zjednodušit a přizpůsobit našim pravidlům.

https://donjon.bin.sh/ – Spousta různých generátorů (jména, mapy, zápletky, celá dobrodružství…)

https://donjon.bin.sh/adnd/dungeon/ – Generátor map podzemí včetně popisu. Doporučujeme pro rychlý začátek. Stačí vybrat nastavení mapy a následně kliknout dole na tlačítko „Construct“. Pokud předem vyberete možnost Details: Basic, vytvoří se i popisy místností.

https://www.mipui.net/app/ – Editor pro tvorbu map

https://www.wizards.com/dnd/mapper/launcher.htm – Generátor dobrodružství pro jiné hry na hrdiny (lze upravit)

Ukázkové dobrodružství (v aktuální verzi ještě není hotové)

Na ukázkovém dobrodružství ještě pracujeme – bude doplněno.

Pro inspiraci připojujeme ukázkové dobrodružství s jednoduchou a přímou zápletkou. Postavy při svých toulkách potkají místního sedláka, se kterým se dají do řeči. Sedlák si mimo jiné postěžuje na tlupu skřetů, která poslední měsíce pustoší okolí. Postavám sdělí, že skřeti si ve staré štole nedaleko v lese vybudovali úkryt, ze kterého pořádají nájezdy na okolní vesnice.

Sedlák postavám doporučí, že skřeti většinou vyrážejí ven v noci a celý den většinou prospí. Postavy se vydají na průzkum a opravdu odhalí vstup do staré štoly. Dorazí brzy nad ránem, kdy je v okolí klid. Všude je spousta skřetích stop, které vedou do štoly a od ní.

Mapa

Mapa - Ozvěny osudu

Hráči nemají mapu. Nejrychlejší bude, když jim Pán hry vždy nakreslí, co vidí – vstupní dveře, místnost, chodbu vycházející z ní.

Pokud by pro urychlení hry bylo vhodné dát hráčům mapu, připojujeme její variantu bez informací o dveřích apod:

Mapa pro hráče - Ozvěny osudu

Z technických důvodů začínáme popisem místnosti 7. Popisy obsahují informace, které by hráči neměli vědět – odolnost dveří, pasti apod.

Většina místností je vytesaná v kameni, podlahy jsou kamenné, jen někde jsou na zdech kamenné obklady a staré koberce.

Náhodný výskyt bytostí v chodbě a, chodbě b: obří krysa – pravděpodobnost 3, tzn. hráči na ni narazí, pokud Pán hry při hodu kostkou hodí 3, 4, 5 nebo 6. Hází při každém průchodu hráčů chodbou, dokud hráči krysu nezabijí.

Místnost 7

Z jihu vstup do místnosti chrání dveře. Kdysi šlo o pevné dubové dveře s železnými pláty. Dlouhá léta ale chátraly vystaveny dešti, a tak pláty dávno upadly, a přestože jsou dveře zevnitř zamčené na petlici, působí dosti chatrně (Odolnost 2).

Místnost slouží jako strážnice. Kdysi to býval vstup do částí dolů na povrchu, takže je jen hrubě vytesaná ve skále. Na podlaze jsou nánosy hlíny, která opadala z bot příchozích. Místnost osvětluje skomírající svíčka umístěná na svícnu na jedné zdi.

V jihovýchodním rohu podřimují dva ozbrojení skřeti (asi strážní). Strážní u sebe mají dohromady 3 zlaťáky.

Dveře na východ – odemčené dřevěné dveře.

Dveře na sever do místnosti 6 – obyčejné dřevěné dveře zamčené petlicí z místnosti 6 (Odolnost 3).

Místnost 6

                Kuchyň a jídelna

Průchod na server do místnosti 3 – nejsou zde dveře, místnost odděluje jen závěs sešitý z kusů kůží. Pokud budou postavy hlučné, nebo bude souboj trvat déle než dvě kola, vzbudí se bytosti v místnosti 3.

                V západním rohu místnosti je otevřené ohniště, kouř uniká komínem vytesaným ve stropě. Nad ohništěm visí kotlík, vedle se opéká sele. Opodál stojí také pícka, ve které se něco peče. V dřevěných bednách je různé jídlo, které skřeti nakradli z okolních vesnic.

                U ohně stojí skřet a míchá obsah kotlíku. V druhé ruce má sekáček na maso.

                U severní zdi stojí stůl, u kterého sedí na židlích dva skřeti, které asi zmohl alkohol, takže spí s hlavami na stole. (Dohromady mají 2 zlaťáky.)

Místnost 5

                Zbrojnice, tři skřeti. Jeden má u sebe obvaz, postava se může vyléčit (musí hodit 3. Vyléčí životy – hodí dvěma kostkami, počítá se menší z nich).

Místnost 4

                Noclehárna skřetů, pět skřetů leží okolo ohně, spí

Místnost 3

                Banditi – lidé, klec se zajatci

Místnost 2

                Pokladnice

Místnost 1

                Vůdce skřetů a jeho ochranka