Boleslav I. a bitva na Lechu (955)

Sdílíme povedené video (nejen) o bitvě na Lechu (955), kdy východofranský král Ota I. Veliký za podpory dalších vladařů včetně českého knížete Boleslava I. definitivně porazil maďarské nájezdníky (sám Boleslav se ale bitvy neúčastnil).

Boleslava I. nám učebnice předkládají především jako bratrovraha (vražda Boleslavova staršího bratra Václava roku 935) a často se zapomíná na jeho ostatní činy, ke kterým patří mimo jiné účast českého vojska v této bitvě.

Video je v angličtině s českými titulky (zapnete je v nastavení v pravém dolním rohu videa – ikona CC pro zapnutí a pak ikona ozubeného kolečka pro výběr jazyka). První část videa se zaměřuje spíše na situaci okolo Oty I.

Za Boleslavovy vlády se začínají razit první české drobné mince, pražské denáry. O ekonomickém vzrůstu českého státu svědčí i zápisy židovského obchodníka a cestovatele Ibrahima ibn Jakuba z Iberského poloostrova, který v letech 965–966 navštívil knížectví (Boleslava nazývá Bújislav či Bújim).

Ibrahim píše: Město Frága (Praha) je zbudováno z kamene a vápna a je obchodem město ze všech nejbohatší. Jejich země je nejlepší ze zemí severu (míněno Evropa severně od Alp) a potravinami nejbohatší. Pravděpodobně budováním z kamene a vápna míní Pražský hrad – několik málo církevních budov, při jejichž výstavbě se používala bílá opuka. V této době se jinak stavělo především ze dřeva.

Tým Úkolníčku vřele doporučuje!

Zdroje

Informace o bitvě: https://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_na_Lechu_(955)
Boleslav I.: https://cs.wikipedia.org/wiki/Boleslav_I.


Pokud se vám toto téma líbí a chcete si prověřit své dějepisné znalosti, můžete vyzkoušet naši doplňovačku zaměřenou na poslední Přemyslovce.

Případně můžete v našem online cvičení zaměřeném na dynastie vládnoucí v českých zemích ve středověku prověřit své znalosti ostatních dynastií, které u nás ve středověku vládly.