V první lekci se seznámíme s použitím proměnných v jazyce Python a se zobrazením textu na obrazovce pomocí příkazu print().
Co je to proměnná?
Proměnnou už možná znáte z matematiky, kde vystupuje v podobě písmene, které nabývá různých hodnot. Pro zjednodušení si proměnnou můžete představit jako krabičku, do které si můžete uložit nějakou hodnotu. A nemusí to být jen číslo – může jít o text nebo jiný druh informace. Když potřebujete tu hodnotu později použít, stačí si vzpomenout, do které krabičky jste ji uložili.
Když si zapíšete do notýsku, kolik máte peněz (například 100 Kč), máte tu hodnotu uloženou a můžete ji později zobrazit nebo nějak změnit. Když třeba utratíte 50 Kč, jednoduše je od proměnné odečtete a proměnná si bude pamatovat, že je v ní o 50 Kč méně. V programování si podobně hodnoty ukládáme do proměnných.
Hodnotu do proměnné uložíme pomocí znaménka rovná se:
penize = 100 # Uložíme si do proměnné penize hodnotu 100
Všimněte si, že proměnné píšeme malými písmeny a nepoužíváme v nich háčky a čárky. Název proměnné bychom měli zvolit tak, aby odpovídal tomu, co bude proměnná obsahovat. Například věk uložíme do proměnné vek.
Komentáře
Všimněte si, že za příkazem následuje komentář. Komentáře přidáváme za symbol # (mřížka, křížek, hash, plůtek…) a nijak nám neovlivní průběh samotného programu. Komentář můžete přidat na samostatný řádek před nějakou část kódu, kterou chcete vysvětlit, nebo přímo na řádek za nějaký příkaz jako v našem případě. Komentáře jsou užitečné u složitějších částí kódu, aby bylo později jasné, co program dělá
Hodnotu proměnné můžeme kdykoli přepsat v některém z následujících řádků:
vek = 12 # Do proměnné vek si uložíme hodnotu 12
vek = 14 # Původní hodnotu proměnné vek přepíšeme na 14
vek = vek + 1 # Původní hodnotu proměnné vek zvýšíme o 1
Všimněte si, že jsme zatím pracovali s celočíselnými proměnnými. V programování se pro celočíselné proměnné používá výraz integer, zkráceně int.
Příkaz print()
Vše, co jsme doposud dělali, se odehrávalo mimo naši obrazovku. Pokud bychom chtěli hodnotu proměnné nebo jakýkoli jiný text zobrazit, použijeme příkaz print(). Ten se používá následovně:
print("Zobrazím věk:") #Součástí příkazu print jsou závorky. Pokud chci uživateli zobrazit text, musím ho dát do uvozovek.
print(vek) #Pokud nepoužiji uvozovky, počítá Python s tím, že chci zobrazit hodnotu proměnné, kterou jsme si definovali výše.
Kód, který jsme dnes používali, si můžete vyzkoušet níže. Program můžete spustit kliknutím na tlačítko Play/Run (trojúhelník), případně můžete program upravit:
Pokud jste si vše vyzkoušeli, můžete si své znalosti získané v první lekci ověřit v jednoduchém testu: